28.11.13

Sant Hilari Sacalm

Sant Hilari Sacalm to niewielkie miasteczko położone około 100 km od Barcelony. Kiedy przyjechaliśmy do hotelu w tej miejscowości, spojrzałam na góry w oddali i poczułam się przez moment jak w Zakopanem. I coś w tym jest, bo Sant Hilari Sacalm położone jest na podobnej wysokości, około 800 m n.p.m. 


W miasteczku tym mieszka około 6 tysięcy osób, jednak mimo niewielkich rozmiarów, jest ono dość znane w regionie z kilku powodów. 

W Wielki Piątek odbywa się tu słynna żywa droga krzyżowa, o czym wspominałam już tutaj

W okresie bożonarodzeniowym też można często usłyszeć o Sant Hilari Sacalm, z tutejszych plantacji pochodzi bowiem wiele choinek sprzedawanych w Barcelonie. 

W okolicach Sant Hilari Sacalm rośnie też sporo drzew, z których kory robi się korki do wina. 

Z miasteczka tego wywodzi się również legendarna postać w Katalonii - Serrallonga, odpowiednik naszego Janosika (i tu ciekawostka, jeśli zapytamy się niezawodnej Wikipedii o Serrallonga, odpowiedź możemy uzyskać w trzech językach: hiszpańskim, katalońskim i... polskim). 

Sant Hilari Sacalm słynie też ze swoich 100 źródełek, a najbardziej znane to Font Vella. Woda z niego jest też butelkowana i sprzedawana w całej Hiszpanii. 

A dla rodziców i dzieci ten region jest jeszcze ciekawy ze względu na hotel Vilars Rurals, o którym pisałam już tutaj


Przy źródełku Font Vella zawsze jest spora kolejka osób z pojemnikami na wodę, stąd prośba: ze jednym razem możemy wziąć maksymalnie 15 litrów.


View Larger Map

Post opublikowany na stronie http://barcelonazdzieckiem.blox.pl 17 kwietnia 2013 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger