17.5.18

Ogród różany w Barcelonie

Park Cervantesa


Holendrzy mają tulipany i Keukenhof, a Barcelończycy cieszą oczy różami.

Park Cervantesa

Prawie na końcu Barcelony, tam, gdzie miasto prawie dotyka pasma Collserola, zieleni się Park Cervantesa. Kiedyś płynął tędy strumień ze zbocza Sant Pere Màrtir, a teraz można cieszyć się kolorami i zapachami róż tysiąca i jednej barw. A nawet więcej, szczególnie teraz, od maja do lipca kwitnie bowiem najwięcej roślin. Park założono w 1965 roku na powierzchni 4 ha, a zaprojektowali go architekci Lluís Riudor y Joaquim Maria Casamor. 


Park Cervantesa

Park Cervantesa


Jak podano na stronie Barcelony, w Parku Cervantesa posadzono 10 tysięcy krzaków róż w około 2 tysiącach odmian. Jednocześnie może rozkwitać nawet 150 tysięcy kwiatów. Robi wrażenie, prawda? Są tradycyjne odmiany, są i pnące, są z Azji i Ameryki, są gatunki dawne, są i współczesne... W górnej części parku postawiono ogromną pergolę, na której rosną 233 odmiany róż pnących...


Park Cervantesa

Park Cervantesa


Park Cervantesa

Park Cervantesa

Park Cervantesa

Park Cervantesa

Park Cervantesa

Park Cervantesa


A to jeszcze nie koniec, bo w parku rosną również inne gatunki kwiatów, są też drzewa owocowe, ozdobne krzewy, pachnące zioła... I do tego piękne widoki na Barcelonę.


Park Cervantesa

Park Cervantesa

Park Cervantesa

Międzynarodowy Konkurs Nowych Róż w Parku Cervantesa

Historia konkursów kwiatowych w tej części Barcelony jest dość długa. W latach 30-tych XX wieku w Parku Pedralbes organizowano światowe konkursy różane. Do tradycji nawiązano pod koniec lat 80-tych XX wieku, kiedy już w Parku Cervantesa zorganizowano konkurs róż ciętych. Natomiast od 2001 roku odbywa się konkurs róż, które sadzone są w specjalnie wydzielonej części parku. W tym roku uroczystości miały miejsce w dniach 11-13 maja, ale kwiaty można nadal podziwiać w pełnym rozkwicie.


Park Cervantesa

Park Cervantesa - zwiedzanie

Dojazd do parku jest łatwy, można dojechać metrem L3 lub L9Sud na stację Zona Universitaria i wejść główną bramą od strony Avenida Diagonal. Można też rozpocząć zwiedzanie z góry od strony Avinguda d'Espluges, wtedy dojechać najlepiej autobusem na przystanek Parc de Cervantes.
Po obejrzeniu kwiatów dzieci mogą się pobawić na ogromnym drzewie ombu (ulubione miejsce moich maluchów), lub na placu zabaw, który znajduje się w zachodniej części parku.


Park Cervantesa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger