15.5.18

Górskie szlaki w Barcelonie

szlak Collserola


Dlaczego Barcelona jest wyjątkowa? Jednego dnia można być na plaży i na górskim szlaku.

Szlak na Collseroli - dojazd

Dziś właśnie opowieść o jednym ze szlaków na obrzeżach Barcelony. Miasto z jednej strony graniczy z Morzem Śródziemnym, a po przeciwnej stronie wznosi się pasmo gór Collserola. Jeśli mamy ochotę zakosztować wędrówki po dzikich śródziemnomorskich lasach, a jednocześnie nie chcemy wyjeżdżać zbyt daleko, proponuję trasę ze stacji FGC (kolej podmiejska) Baixador de Vallvidera. Od pierwszej stacji Plaza Catalunya linią S1 i S2 to tylko kilka stacji i nadal pierwsza strefa biletowa. Po wyjściu z pociągu jest szlak do Vil•la Joana i punktu informacji turystycznej Parku Collserala, a następnie trzeba skręcić w lewo w stronę Turó del Puig. Po drodze czekają pierwsze atrakcje: dęby korkowe.

szlak Collserola

I wokół przyroda, przyroda...
szlak Collserola

szlak Collserola

szlak Collserola

Szlak na Collseroli - wiadukt Can Ribes

Trasa prowadzi drogą polną Camí del Salze, m.in obok restauracji Can Cortés. Następnie należy przeciąć drogę asfaltową BP-1417 i tu zaczyna się już najładniejsza i najprzyjemniejsza część szlaku. Rozpoczynamy od wiaduktu Can Ribes, z którego roztaczają się piękne widoki na las i Tibidabo.

szlak Collserola

szlak Collserola

szlak Collserola

szlak Collserola

Szlak na Collseroli - droga do Can Borell

Dalej oznaczenia szlaku są już na Sant Cugat. Rozpoczyna się wędrówka wąską ścieżką przez gęsty las i skały. Szlak w kilku miejscach rozwidla się, my kierowaliśmy się cały czas na Can Borell, nie bez powodu... Po wędrówce, obcowaniu z przyrodą, skakaniu po skałach polecam obiad w restauracji Can Borell, która słynie w całej okolicy z doskonałej katalońskiej kuchni.

szlak Collserola

szlak Collserola

szlak Collserola

szlak Collserola

Szlak na Collseroli - Sant Cugat

Do Sant Cugat prowadzi dalej szeroka polna droga. Już w pobliżu miasta przy szlaku rośnie Pi d'en Xandri, czyli sosna posadzona najprawdopodobniej w 1774 roku. Ma 23 metry wysokości i ponad 3 metry w obwodzie. Dwadzieścia lat temu grupa wandali próbowała ją ściąć, ale na szczęście nie udało im się, drzewo jednak zostało poważnie uszkodzone. Społeczność lokalna podjęła próby ratowania sosny, postawiono podpory i drzewo do dziś rośnie dalej.

szlak Collserola

szlak Collserola

A wędrówkę kończymy w Sant Cugat. My zawsze wstępujemy na lody koło klasztoru do lodziarni Maximum, a później powrót pociągiem do Barcelony (druga strefa biletowa).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger