17.10.18

Correfoc - ogień, diabły i bębny


co to jest correfoc

Znacie tradycyjne katalońskie Correfoc?

Correfoc


Już kilka lat mieszkam w Katalonii, ale na correfoc poszłam niedawno po raz pierwszy i zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Jest to stara, katalońska tradycja, której źródła sięgają "balu diabła" z XII wieku. W skrócie correfoc można opisać jako wieczorna uliczna parada diabłów, której towarzyszą zimne ognie, fajerwerki i dźwięk bębnów.

co to jest correfoc

Correfoc - jak wygląda?

Jak już wspomniałam, w ostatnich tygodniach oglądałam correfoc na Festa Major Les Corts, czyli święcie barcelońskiej dzielnicy Les Corts. O zachodzie słońca zaczęła się La Tabalada, czyli koncert zespołów grających na bębnach. Instrumenty te zawsze towarzyszą katalońskim świętom i ważnym wydarzeniom. Pokaz robił ogromne wrażenie, kolejne zespoły grały, a widzowie zgromadzeni wokół często podrygiwali w rytm muzyki. Część dzieci tańczyło, część grało na własnych bębenkach, a część... miała na uszach słuchawki, bo wielki katalońskie bębny potrafią wydobyć porządny dźwięk...

Kolejnym punktem programu były przemówienia i recytacje przy nieco cichszym akompaniamencie bębnów. Po uroczyście wypowiedzianych słowach: "Niech się zacznie święto Les Corts" rozpoczął się ogromny pokaz fajerwerków, a zaraz potem  właściwe correfoc i ruszyła parada ulicami dzielnicy. Wjechały metalowe smoki ziejące i rozrzucające wokół zimne ognie, maszerowały diabły z ogniem, w paradzie szły zespoły grające na bębnach, a publiczność wbiegała w iskry zimnych ogni i dołączała do tańca diabłów. Muszę przyznać, że nastrój jest niepowtarzalny.

Jeśli chcecie zobaczyć i uczestniczyć w correfoc, warto sprawdzić, czy w czasie pobytu w Katalonii będzie odbywać się w okolicy festa major (czy po hiszpańsku fiesta mayor), jeśli tak, to jest duże prawdopodobieństwo, że correfoc będzie w jej programie.

co to jest correfoc

co to jest correfoc

co to jest correfoc

Correfoc - jak się przygotować

Corrafoc robi ogromne wrażenie, ale trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Organizatorzy zalecali, żeby ubranie było wykonane z naturalnych tkanin, z długimi rękawami i nogawkami. Wiele osób miało na głowach kapelusze, twarze okryte chustkami, a dzieci często miały na oczach gogle. My aż tak dobrze nie byliśmy przygotowani, dlatego też do tańca nie włączaliśmy się z naszymi dziećmi, tylko obserwowaliśmy z bezpiecznej odległości. Przyznam się, że dość trudno było mi też robić zdjęcia, ale następnym razem wezmę lepszy sprzęt fotograficzny niż tylko telefon. A na razie przygotowałam krótki film z correfoc w Les Corts.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger