16.10.18

Montsec

Montsec

...czyli miłość od pierwszego wejrzenia.

Montsec

Montsec to góry w północno-zachodniej Katalonii, u podnóży Pirenejów. Choć oddalone są od Barcelony o około 150 km, dopiero w ubiegły tydzień odwiedziłam je po raz pierwszy. I nawet nie wiem, jak wyrazić zachwyt. Są piękne, urzekające, spokojne, idealne na wycieczki rodzinne. Tak naprawdę to dopiero początek mojej przygody z Montsec, byłam tylko wśród pierwszych wzniesień, ale napewno wrócę.
Krajobraz Montsec to czerwone skały ostro poprzecinane dolinami rzek oraz piękne jeziora. Raj dla wspinaczy i wędrowców.

Montsec

Montsec - Sant Llorenç de Montgai

Góry Montsec położone są na północ od Lleidy. Jest to miasto, które moim zdaniem (i chyba nie tylko moim) nie jest najprzyjemniejszym miejscem na Ziemi, a wokół niego rozciągają się nie do końca malownicze pola uprawne i czasem jakieś hale fabryczne. Może właśnie dlatego Montsec nie jest zbyt popularnym celem wypraw, w powszechnej opinii okolice Lleidy to nie jest idealne miejsce na piesze wędrówki. Tym bardziej niesamowity jest jednak wjazd w Montsec, w ciągu zaledwie paru chwil można przenieść się w zupełnie inny świat. Najbliżej z Lleidy jest do Sant Llorenç de Montgai, małego miasteczka położonego nad jeziorem Pantà de Sant Llorenç de Montgai. Wsiadając do pociągu w Lleidzie nie wiedziałam czego mogę się spodziewać po tej miejscowości, jednak już po kilku chwilach na stacyjce kolejowej, położonej ponad doliną, wiedziałam, że to jest to. Miasteczko (przynajmniej w weekend) ma sporo życia, ale jednocześnie przepełnia go spokój i cisza.

Montsec

Montsec - szlak wokół jeziora

Spotkanie z Montsec zaczęliśmy rodzinnie od szlaku wokół jeziora (mapa poniżej). Jest to trasa łatwa, praktycznie nie ma przewyższeń, bardzo przyjazna dzieciom. Jest tylko jeden krótki fragment, kiedy szlak jest dość wąski, wtedy trzeba uważać na małych wędrowców, ale reszta trasy pozwala dzieciom swobodnie eksplorować. Szlak ma około 7 km długości, jest więc idealny na jednodniową wycieczkę, w czasie której jest czas na piknik, degustację fig rosnących przy ścieżce, czy wypatrywanie sępów krążących ponad górami. Trasa jest bardzo widokowa, czasem wiedzie przez gęste zarośla, czasem blisko skał, fragmentami tuż nad wodą.

Montsec

Montsec - dojazd

Przejazd samochodem z Barcelony zajmuje około 2 godziny. Można też dojechać transportem publicznym. Z Barcelony do Lleidy jeżdżą często pociągi regionalne (ok. 2-3 godz.) oraz szybkie pociągi Avant i Ave (1 godz.). Z Lleidy jest kilka pociągów dziennie do La Pobla de Segur (linia RL2), szczegóły na stronie katalońskich kolei. Z Lleidy do Sant Llorenç de Montgai podróż trwa ok. 40 minut.

Montsec

Montsec - gdzie spać

Baza noclegowa jest stosunkowo uboga w Montsec. Jest kilka kempingów i hoteli, trochę domów wakacyjnych, ale najlepiej rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. W wariancie awaryjnym można znaleźć nocleg w Lleidzie i na szlak dojechać pociągiem.


Montsec

Montsec

Montsec

Montsec

Montsec

MontsecBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger