21.1.14

Torre Agbar, czyli o barcelońskich drapaczach chmur...
Kiedy samolot ląduje na barcelońskim lotnisku El Prat, zazwyczaj podchodzi do lądowania od północnego-wschodu. Więc jeśli mamy miejsce "F" przy oknie, możemy podziwiać panoramę Barcelony. Zazwyczaj uwagę przyciąga wysoki, obły  budynek, wieczorem podświetlony na kolorowo. Torre Agbar - jeden z symboli Barcelony.


Dzieło architekta Jean Nouvela, którego inspiracją podobno były wieże Sagrada Familia oraz góry Montserrat. Ma 142 m wysokości (trzeci najwyższy budynek w Barcelonie), 38 kondygnacji, a wieczorem oświetla go 2500 świateł LED. Podobno został też tak zaprojektowany, żeby z wnętrza były jak najlepsze widoki na bazylikę Sagrada Familia.

Na specjalne okazje Torre Agbar przybiera świąteczne oświetlenie. Najbliższe takie dni:
28 - 31 stycznia BCN Fashion
12 lutego - święto Św. Eulali
22 marca - Światowy Dzień Wody
23 marca - godzina dla Planety

W sezonie zimowym iluminację możemy oglądać w godz. 19:00 - 23:00.

Obecnie w Torre Agbar mieszczą się biura (m.in. siedziba wodociągów miejskich) i turystycznie do wieży wejść nie można. Ale to niedługo się zmieni.

W listopadzie 2013 r. budynek zakupiła sieć hoteli Hyatt. W wieży będzie można przenocować w jednym z 417 luksusowych pokoi, powstanie też centrum kongresowe, a na ostatniej kondygnacji, pod samą kopuła otwarty będzie punkt widokowy.

Zmiany nastąpią za dwa lata, wtedy bowiem mają się wyprowadzić firmy dotychczas mieszczące się w wieżowcu.
View Larger Map

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger