13.1.14

Skrawek Hiszpanii we Francji

Llívia to urocze miasteczko w Pirenejach. Sławę zapewnia mu jednak przede wszystkim ciekawa lokalizacja: jest to bowiem eskslawa hiszpańska położona we Francji.

W 1659 roku, po trwających ponad dwadzieścia lat walkach zawarto pokój pirenejski pomiędzy Francją a Hiszpanią. Ten drugi kraj miał oddać część Cerdanii, w tym 33 wsie. Ale Llívia posiadała już prawa miejskie, pozostała więc przy Hiszpanii. W następnych latach wyznaczono drogę eksterytorialną łączącą miasto z resztą terytorium hiszpańskiego. Podobno do czasu wejścia w życie układu z Schengen, na drogach francuskich obowiązywał zakaz wjazdu na drogę do Llívi. Teraz już tylko przydrożne tablice informują nas w którym kraju jesteśmy.

Ale wizytę w Llívi polecam nie tylko ze względu na jej położenie wobec granic politycznych, ale również z uwagi na urok tego górskiego miasteczka. Llívia  leży w Pirenejach, w dolinie Cerdaña na wysokości 1224 m n.p.m. Polecam spacer stromymi, wąskimi uliczkami, wizytę w restauracji czy kawiarni. Jeśli chodzi o kuchnię, to czuć już bardzo mocno wpływy francuskie, dużo bardziej niż w innych miastach hiszpańskiej części Cerdanii.

Warto też odwiedzić muzeum miejskie, czyli podobno najstarszą w Europie aptekę. A troszkę powyżej położony jest XV-wieczny kościół Iglesia de Nuestra Señora de los Ángeles.


View Larger Map

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger