12.12.13

W oczekiwaniu na prezent od... pieńka

Tio de Nadal

Pisałam już rok temu (link tutaj), że do Katalonii Św. Mikołaj nie dociera. Nie wiem, za daleko, za dużo gór do pokonania, za ciepło w ziemie... Nie przyjeżdża i już!

A oto piosenka, której trzeba koniecznie nauczyć się przed Świętami:

Na wigilijne prezenty katalońskie dzieci i tak jednak mogą liczyć, z pomocą przychodzi tu Tió de Nadal, czyli... pieniek robiący kupę (!).

caga tio

Otóż taki pieniek należy położyć w domu na początku Adwentu. Skąd go wziąć? Można kupić go w grudniu niemal wszędzie w Katalonii, ale najlepiej przynieść go z lasu. Można wykonać samemu z kawałka drewna, ale można również skorzystać z usług specjalistów (tak, tak). W tym roku skorzystaliśmy z oferty Caçations i wybraliśmy góry, gdzie jest nam najwygodniej dotrzeć. Przeddzień wyprawy dostaniemy dokładne współrzędne naszego pieńka i następnego dnia wyruszymy na szlak. Pieniek będzie mieć też specjalną wiadomość dla naszych dzieci. Mam nadzieję, że zabawa (dla dużych i małych będzie dobra). A jak wygląda pieniek? Ma oczy, nos, buzię i dwie nóżki. Na głowie ma tradycyjną katalońską czapkę (w czasie wizyt w małych miejscowościach można czasem spotkać mężczyzn w takim nakryciu głowy). Dobrze jest też owinąć go kocem, żeby nie zmarzł. I koniecznie trzeba dokarmiać. 

W Wigilię dzieci biorą do rąk kije, podchodzą do pieńka i uderzają go, jednocześnie śpiewając:

Caga tió, tió de Nadal, 
no caguis arengades, 
que són massa salades 
caga torrons 
que són més bons!

czyli:

Pieńku zrób kupę, pieńku bożonarodzeniowy,
Nie rób kupy ze śledzi,
bo są za słone
zrób kupę z turrón
bo taka jest lepsza!

I jeśli dzieci były grzeczne, pieniek rzeczywiście robi kupę składającą się ze słodyczy (turróny, cukierki, suszone owoce). A jeśli dzieci nie zachowywały się dobrze, pieniek zrobi kupę... taką zwyczajną kupę... Więc lepiej być grzecznym!

Większe prezenty, np zabawki, przynoszą do Katalonii dopiero w styczniu Trzej Królowie. Podobno jednak w domach na pograniczu Katalonii i Aragonii pieniek czasem robi też kupę z zabawek. Ciekawe, czego mogę oczekiwać po naszym...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger