21.3.18

Gaudí poza szlakiem - Les Corts

Gaudi Pawilony Guell


Gaudí to nie tylko Sagrada Familia...

Najbardziej znane dzieła Gaudíego to oczywiście Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló, czy Casa Milà, ale jego architektoniczny kunszt można podziwiać również w innych miejscach Barcelony. Są to dzieła może nieco mniej spektakularne, ale za to można uniknąć tłumów turystów. Nie ukrywajmy, wspaniale jest wejść do domów zaprojektowanych przez Gaudíego na Passeig de Gràcia, ale w sezonie może nie być to do końca przyjemne, czy wygodne, szczególnie, jeśli podróżujemy z dzieckiem. Do kas zwykle już rano ustawiają się długie kolejki, a w czasie zwiedzania trzeba przebijać się przez tłum turystów nagrywających swoje Instastory. Może więc lepiej iść na spacer po mniej uczęszczanych zakątkach, a w czasie zwiedzania odwiedzić też park lub plac zabaw? Ba, dzieła mistrza Gaudíego można wtedy połączyć z wizytą na Camp Nou. 

Gaudí w Les Corts

Les Corts to dzielnica w zachodniej części Barcelony, wśród turystów głównie znana ze względu na stadion FC Barcelony - Camp Nou, ale ten zakątek miasta skrywa więcej ciekawostek. W czasach, gdy tworzył Antoni Gaudí, na terenach dzisiejszego Les Corts była zieleń, pola uprawne oraz posiadłości zamożnych Barcelończyków, między innymi należące do Eusebi Güell i Bacigalupi, katalońskiego przedsiębiorcy, przyjaciela i wielbiciela talentu Gaudíego. To m.in. dzięki jego zleceniom w Les Corts można oglądać dzieła Mistrza Gaudíego. 
Güell postanowił wybudować dom (a raczej może pałacyk) na swojej ogromnej działce w Les Corts i jego zaprojektowanie powierzył architektowi Joan Martorell i Montells, czyli nauczycielowi Gaudíego. Pałacyk w latach późniejszych był kilka razy przebudowywany (dziś to Palau Reial de Pedralbes), natomiast zaprojektowanie jednego z etapów zmian w posiadłości przypadło Gaudíemu.

Gaudí - Pavellons Güell  

W ramach modernizacji posiadłości Güella, Gaudí zaprojektował Pawilony Güell (Pavellons Güell) oraz bramy do posiadłości, które zostały wybudowane w latach 1884 - 1887. Pawilony Güell, obejmujące m.in. stajnię, powstały w nieco orientalnym stylu nawiązującym do mudejar. Największe wrażenie robi chyba brama w kształcie smoka. Nie jest to jednak smok, z którym walczył Sant Jordi (Święty Jerzy), bohater legend katalońskich, ale Ladon, według mitologii greckiej smok, który strzegł, na zlecenie Hery, złotych jabłek Hesperyd. Został pokonany jednak przez Herkulesa w ramach jego dwunastu prac. 
Z wizytą w Pawilonach Güell trzeba jednak się spieszyć, bo jesienią tego roku ma rozpocząć się ich gruntowny remont.Gaudi Pawilony Guell

Gaudi Pawilony GuellGaudi Pawilony GuellPozostałe bramy do dawnej posiadłości zaprojektowane przez Gaudíego nie są już tak spektakularne i popadły nieco w zapomnienie w czasie budowy jednej z większych ulic we współczesnej Barcelonie - Avingudy Diagonal, ale nadal można je oglądać. Jedna znajduje się przy Avinguda de Joan XXIII przy Wydziale Farmacji, a druga przy Carrer de Lluís Solé i Sabarís.


Gaudi brama GuellGaudi brama GuellGaudí - Parc de Pedralbes

W parku wokół pałacu Pedralbes również można zobaczyć elementy zaprojektowane przez Gaudíego. Są to raczej detale, ale przy okazji spaceru w tym pięknym parku, o którym napiszę niedługo, można również je odszukać: fontanna Herkulesa i altana.Gaudi Parc Pedralbes

Gaudi Parc PedralbesGaudi Parc Pedralbes


Gaudí - Portal Miralles

Tuż obok Les Corts, dokładnie na granicy z inną barcelońską dzielnicą - Sarriá, można spotkać samego Mistrza Antoni, a raczej jego sylwetkę odlaną z metalu w 1999 roku. 
Portal Miralles to brama do dawnej posiadłości innego zamożnego przedsiębiorcy z Barcelony - Hermenegilda Miralles i Anglès. Miralles chciał, aby  Gaudí zaprojektował dla niego dom w jego posiadłości w Sarriá (teren odkupił wcześniej od Güella). Ostatecznie zrobił to jego uczeń, Domingo Sugrañes Gras, a Gaudí zaprojektował jedynie bramę wejściową i mur. Do dziś z dawnej posiadłości Mirallesa przetrwał jedynie właśnie fragment muru i brama, która prowadzi obecnie do osiedla Les Cotxeres z lat 60-tych XX wieku.Gaudi Portal Miralles


Gaudi Portal Miralles

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger