6.3.18

Twierdza Hostalric

Hostalric

Czyli zwiedzamy okolice Barcelony...

Hostalric to świetna wycieczka, jedynie godzina pociągiem podmiejskim, a można zupełnie uciec od miejskiego zgiełku. Spokojne miasteczko, piękna twierdza, a wokół piękne góry.


Hostalric

Hostalric


Hostalric

Hostalric

Hostalric


Hostalric w czasach rzymskich

Katalońska nazwa Hostalric (po hiszpańsku Hostalrich) wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich. W miejscu, gdzie znajduje się miasteczko przebiegała Via Augusta, droga przez Półwysep Iberyjski łącząca ówczesne prowincje i najważniejsze miasta: Gades (Kadyks), Kordobę, Valentię (Walencję), Terraco (Tarragonę), Barcino (Barcelonę) i Gerundę (Gironę). W owych czasach w Hostalrich istniał zajazd (hiszp. hostal), gdzie zatrzymywali się wędrowcy przemierzający rzymską Hispanię. Istnieje również legenda, że druga część nazwy - ric, co po katalońsku oznacza "bogaty", odnosi się właśnie do zysków, które przynosił owy zajazd, gdyż sporo wędrowców zatrzymywało się i korzystało z usług oberży. 

Średniowieczny Hostalric

W dokumentach pierwszy raz nazwa Hostalric pojawiła się w 1106 roku, a w zapisach z 1145 roku mowa już jest o zamku. Prawie sto lat później król Aragonii i hrabia Barcelony - Jakub I Zdobywca wydał pozwolenie na organizowanie cotygodniowego targu w osadzie Hostalric. I od tego czasu mamy już oficjalnie u stóp zamku miasteczko o tej nazwie, które w XV wieku zostało otoczone murami obronnymi. Hostalric, położony między Gironą a Barceloną, był bowiem świadkiem i miejscem wielu średniowiecznych bitew.


Hostalric w późniejszych wiekach

W czasie wojny o sukcesją hiszpańską (1701-1714) twierdzę rozbudowano i wzmocniono, odgrywała też ważną rolę w czasie wojen napoleońskich na Półwyspie Iberyjskim. Jeszcze w czasie hiszpańskiej wojny domowej Hostalric pełnił funkcję magazynu z amunicją. 


Hostalric

Hostalric

Hostalric

Hostalric

Hostalric

Hostalric

Hostalric

HostalricHostalric dziś

W 1949 twierdza została sprzedana przez skarb państwa, a nabywcą był ratusz Hostalric. Rozpoczęły się prace renowacyjne. Obecnie można zwiedzać twierdzę, można też przejść się po murach obronnych miasteczka poniżej, zajrzeć do jaskinii, w której podobno dawniej spotykały się żydowskie rodziny mieszkające w Hostalric. Polecam też spacer po jednym ze szlaków wytyczonych wokół wzgórza zamkowego.

A widoki z Hostalric są naprawdę piękne: góry Montseny, zamek Montsoriu koło Bredy, nieco niższe pasmo Montnegre i el Corredor... 


Hostalric

Hostalric

HostalricDojazd do Hostalric


Samochodem wygodnie można dojechać autostradą AP-7, z Barcelony to niecała godzina.
Pociągi odjeżdżają z Barcelona Sants, zatrzymują się też m.in. na stacji Passeig de Gràcia. Czas przejazdu podobny jak samochodem.
Przed przyjazdem warto sprawdzić godziny otwarcia zamku, teraz (marzec 2018) czynny jest w soboty i niedziele w godzinach 11-14 (klik).


Hostalric

Hostalric

Hostalric

Hostalric

Hostalric

Hostalric

Hostalric

Hostalric

Hostalric

Hostalric

Hostalric

HostalricBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger