1.3.18

Fiesta Sant Medir


Kolejne święto w Barcelonie, tym razem najsłodsze...


3 marca kilka dzielnic w Barcelonie obchodzi święto Sant Medir - Świętego Emeteriusza (jeśli przypada w niedzielę, przenoszone jest na 4 marca). Święty Emeteriusz  podobno mieszkał w górach Collseroli (na zdjęciu powyżej na pierwszym planie). W roku 303, kiedy na mocy rozkazów cesarza Dioklecjana, prześladowano chrześcijan, Severus, biskup Barcelony, musiał uciekać z miast i skierował się na wzgórza Collseroli. Po drodze spotkał Emeteriusza, który właśnie siał ziarenka fasoli. Biskup poprosił go, żeby w razie pościgu, Emeteriusz pokazał żołnierzom w którą stronę się udał. Biskup powędrował dalej, a fasola w jednej chwili wyrosła do całkiem sporych rozmiarów i kiedy nadeszli żołnierze nie uwierzyli Emeteriuszowi w jego zeznania. Uwięzili go, a kiedy przyszedł biskup, żeby potwierdzić jego słowa, aresztowano i kapłana. Obaj zginęli, relikwie biskupa podobno złożono w kościele, który później rozbudowano i powstał klasztor Sant Cugat, natomiast ku czci Świętego Emeteriusza około X wieku zbudowano kaplicę na Collseroli, którą w XV wieku wziął pod opiekę klasztor z Sant Cugat.

A skąd pochodzi święto 3 marca? Pewien piekarz z  dzielnicy Gràcia w 1828 roku rozchorował się. Obiecał sobie wtedy, że jeśli powróci do sił, każdego roku odbędzie pielgrzymkę do kaplicy Świętego Emeteriusza. Stopniowo zaczęli przyłączać się do niego członkowie rodziny, przyjaciele, znajomi... W czasie pierwszych pielgrzymek piekarz, aby uczcić patrona kaplicy, rzucał ziarenka fasoli do uczestników marszu, ale z czasem fasola została zastąpiona słodyczami... I właśnie dlatego święto Sant Medir nazywane jest najsłodszą fiestą.

3 marca o godzinie 9 wyruszy pielgrzymka do kaplicy na Collseroli (z dzielnic Gràcia, Sarrià-Sant Gervasi i La Bordeta) na czele z colles, będą to grupy zorganizowane, które będą jechały konno, na powozach, platformach i oczywiście będą obdarowywały tłumy słodyczami. Następnie w kaplicy odbędzie się uroczysta msza. A wieczorem świętowanie przeniesie się z powrotem do dzielnicy Gràcia. Szczegóły na stronie Federació de Colles de Sant Medir (klik).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger