24.11.13

Barcelona świętuje La Laia

Święta Eulalia, w zdrobnieniu nazywana La Laia, jest jedną z patronek Barcelony i właśnie trwa coroczne święto na jej cześć. 


Święta Eulalia była chrześcijańską męczennicą w na przełomie III i IV w n.e. W wieku 13 lat została skazana na 13 tortur (jedna za każdy rok życia), a następnie została ukrzyżowana. Podobno w chwili jej męczeńskiej śmierci zaczął padać śnieg, a z jej ust wyleciał biały gołąb. Jej ciało spoczęło w kościele Santa Maria de les Arenes, a w IX w. zostało przeniesione do barcelońskiej katedry, której patronką została Święta Eulalia (o katedrze pisałam tutaj). 

Święta Eulalia nie jest jednak jedyną patronką miasta. Kiedy Barcelona w XVII w. została zaatakowana przez plagę szarańczy, mieszkańcy o ratunek prosili Matkę Miłosierdzia (La Mercè). I od tego czasu tą bardziej znaną i czczoną patronką Barcelony stała się La Mercè (jej święto obchodzone jest we wrześniu). 

Święto La Laia to głównie imprezy rodzinne, wiele atrakcji przygotowano specjalnie dla dzieci. Na stronie internetowej (link tutaj) dostępny jest program. 

 Powyżej na zdjęciu gęsi Świętej Eulalii w katedrze.


Post opublikowany na stronie http://barcelonazdzieckiem.blox.pl 13 lutego 2013 roku

Komentarze, które ukazały się na stronie http://barcelonazdzieckiem.blox.pl

2013/02/13 18:52:10
ciekawy blog oby tak dalej :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger