4.10.18

Parador, czyli hotel inaczej

Parador hotel


Kto chciałby poczuć się jak rycerz albo księżniczka? W Hiszpanii wszystko jest możliwe...

Parador - historia

Paradores de Turismo to sieć hoteli w Hiszpanii, której historia sięga lat 20-tych XX wieku. Wtedy to narodził się pomysł, żeby stworzyć dofinansowaną ze środków publicznych bazę noclegową w miejscach, które miały potencjał turystyczny, ale odwiedzających było niewielu. Z tego powodu nie powstawały tam prywatne hotele, a przy braku miejsc noclegowych turystyka nie rozwijała się... I tak zamykało się błędne koło. Paradory miały odmienić sytuację. Tak powstał w 1928 r. pierwszy tego typu hotel, El Parador de Gredos w górach Sierra de Gredos w Castilla y León.

Parador - zamieszkać na zamku

Pomysłodawcy sieci hoteli doszli szybko do wniosku, że paradory mogłyby spełniać jeszcze jedną rolę, czyli sprawować opiekę nad zabytkowymi budynkami. W Hiszpanii wiele zamków i klasztorów stało opuszczonych, a funduszy na utrzymanie i remont brakowało. Dlatego też miejsca te zaczęto remontować i przystosowywać do przyjmowania gości. I tak oto powstała sieć Paradores de Turismo, które w większości mieszczą się w zabytkowych budynkach, głównie w zamkach i klasztorach.

Parador - hotel na zamku

Sieć hoteli tworzy obecnie 97 obiektów, z czego 45 to Bien de Interés Cultural, czyli zabytek oznaczony jako Dobro Kultury. Hotele są wygodne i nowoczesne, a jednocześnie przystępne cenowo (w czym zapewne pomagają dotacje państwowe). Zazwyczaj mają też basen, czasem spa, a zawsze dobrą restaurację (choć tu moim zdaniem ceny są dość wysokie). 

Parador - pomysł z dziećmi na weekend

Muszę przyznać, że moje dzieci pobytem w paradorze były zachwycone. Zrobiliśmy im niespodziankę i powiedzieliśmy, że ze stacji kolejowej pójdziemy najpierw zwiedzić zamek, a dopiero później do hotelu. W drodze do zamku narzekali, że jest gorąco i nie chcą nic zwiedzać, tylko odpocząć po podróży w pokoju hotelowym. Byliśmy nieugięci i zaprowadziliśmy ich na wzgórze zamkowe, a oni nie mogli się nadziwić dlaczego pani w kasie, zamiast dać nam bilety na zwiedzanie twierdzy, dała nam ręczniki na basen... Jaka to była radość, że zamieszkają na dwie noce w prawdziwym zamku!

Parador - informacje praktyczne

Listę hoteli znaleźć można na stronie Paradores de Turismo
A 9 października sieć obchodzić będzie 90-lecie. Z tej okazji, każda mama, która urodzi dziecko tego dni na terytorium Hiszpanii otrzyma bezpłatny pobyt dla całej rodziny w jednym z paradorów. 

A oto kilka przykładów:

Parador - Cardona (Katalonia)

parador hotel

Parador - Tortosa (Katalonia)

parador hotel

Parador - Monforte de Lemos (Galicja)

parador hotel
parador hotel
parador hotelBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger