27.9.18

Rowerem wśród flamingów i pól ryżowych

Delta de l'EbreWidzieliście kiedyś flaminga na dziko?Ile razy już się zachwycałam nad bogactwem atrakcji w Katalonii. Pisałam o życiu miejskim w Barcelonie, wspominałam nie raz o górskich wycieczkach, było też o plażach i o restauracji, do której dotrzeć można tylko statkiem. Czas na wycieczki rowerowe!Delta de l'Ebre


Delta de l'Ebre

Rzeka Ebro ma swoje źródła w Górach Kantabryjskich, następnie płynie przez Logroño i  Saragossę, a poniżej Tortosy wpływa do Morza Śródziemnego. Jej ujście ma formę delty, jest to teren na samym południu Katalonii, kilka kilometrów od granicy z Aragonią.


Delta de l'EbrePola ryżowe w Delta de l'Ebre

Delta to płaski teren, idealny na wycieczki rowerowe, a atrakcji nie brakuje. Na horyzoncie wyrasta m.in. pasma górskie Sierra de Montsiá i Els Ports. Natomiast sama delta, czyli 330 km2, to przede wszystkim pola ryżowe (zajmują 60% obszaru) i otaczające je kanały. W zależności od pory roku, pola czasem są suche, czasem zalane wodą, w niektórych okresach zupełnie zielone. My trafiliśmy akurat w czasie żniw, kiedy specjalne kombajny wjeżdżały na podmokłe i błotniste pola. Warto też sprawdzić wcześniej prognozę pogody, bo często wieje silny wiatr.


Delta de l'Ebre

Delta de l'EbrePrzyroda w Delta de l'Ebre

Delta to bardzo dobrze znane miejsce ornitologom. Podobno zimuje tu nawet 330 tysiące ptaków, a dla niektórych z nich jest to ważny przystanek na trasie migracji dalej na południe. Największą ptasią ozdobą tego regionu są flamingi. Można je zobaczyć przez cały rok, ale najwięcej jest zimą. Delta to jedyne miejsce w Katalonii, gdzie flamingi gniazdują. Warunki temu sprzyjają, gdyż ptaki te lubią słoną, płytką wodę i dużo spokoju (to jak ja!). W Delcie zobaczyć też można czaplę purpurową i siwą, jastrzębie, mewy, zimorodki, modrzyki, szczudłaki i wiele, wiele innych. A poza ptakami w płytkich wodach zatoki zobaczyć można ryby i kraby, a na polach ryżowych jest sporo żab i... komarów (wieczorem dają o sobie znać).


Delta de l'EbreKulinaria w Delta de l'Ebre

Gastronomia to jeden z moich ulubionych aspektów podróżowania, a trzeba przyznać, że i tu delta ma dużo do zaoferowania. Przede wszystkim owoce morza, w płytkiej morskiej wodzie hodowane są różne gatunki małży, w restauracjach serwowane są też dobre ryby. I oczywiście lokalny ryż, dlatego warto spróbować tutejszej paella lub arroz negro.


Delta de l'Ebre

Informacje praktyczne o Delta de l'Ebre

Mapy dostępne na stronie Ebre Rural.
Dojechać można samochodem lub pociągiem, najlepiej do l'Ampolla, a stamtąd jest już ścieżka rowerowa.
Noclegi: do wynającia jest dużo domów wakacyjnych, ja natomiast polecam Delta Hotel.
Restauracje: polecam restaurację w Delta Hotel oraz Lo Goleró

Delta de l'Ebre

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger