Trochę o poruszaniu się po mieście

Wózki

Poruszanie się z wózkiem po Barcelonie może nie jest zupełnie proste, ale jak najbardziej możliwe.
Przede wszystkim Barcelona jest miastem górzystym, z wieloma podejściami "pod górkę", dlatego też nie polecam wizyty z ciężkim wózkiem. Chodniki są bardzo wygodne, na przejściach dla pieszych są zjazdy z krawężników, natomiast kiedy musimy podejść gdzieś do góry, jest różnica czy pchamy wózek siedmio- czy siedemnasto-kilowy. Zresztą, jeśli popatrzymy na wózki małych Barcelończyków, to znakomita większość to pojazdy leciutkie.Metro

Sieć metra w Barcelonie jest duża i cały czas rozbudowywana. Obecnie powstaje bardzo nowoczesna linia łącząca miasto z lotniskiem.
Niestety, starsze stacje są słabo przystosowane do wędrówek z wózkiem. Windy są tylko na niektórych stacjach, a ilość schodów do pokonania czasem przeraża.
Pod tym adresem znajdziecie interaktywną mapę metra z zaznaczonymi windami. Ale uwaga na przesiadki! Trzeba sprawdzić czy na danej stacji obie linie metra mają windy.
Mapa metra

Autobus

Wszystkie autobusy w Barcelonie są niskopodłogowe. Jak w większości miast w Europie wsiadamy przednimi drzwiami i bez trudu możemy postawić wózek w miejscu do tego wyznaczonym. Ogólnie dość jest dość wygodnie.

Tramwaj

Tramwaje występują w Barcelonie w ilościach śladowych, ale jeśli znajdują się na naszej trasie to polecam. Jest to chyba najwygodniejszy sposób przemieszczania się z wózkiem.

Pociąg

Sieć pociągów jest bardzo duża również na terenie Barcelony. Ale jednocześnie chyba najmniej wygodny sposób na podróże z dzieckiem. Windy na stacjach to dobro rzadkie, składy pociągów zwykle mają wejście przystosowane dla wózków, ale nigdy nie wiemy czy będzie ono z przodu czy z tyłu, czy może pośrodku. Ja szczególnie unikam stacji Passieg de Gracia - schody, schody, schody....

Jak dojechać z lotniska

Autobusy odjeżdżają co kilka minut z obydwu terminali i jadą na Plaza Catalunya, czyli samo centrum. Polecam.
Pociąg odjeżdża z Terminalu 2. Z Terminalu 1 trzeba dojechać bezpłatnym autobusem. Na stacjach zwykle nie ma wind. Mniej wygodna opcja dla posiadaczy wózków.
Za podróż taxi do centrum zapłacimy około 20 euro, do Diagonal Mar, czyli przeciwny koniec miasta około 30. Podobno można zamówić taxi z fotelikiem dla dziecka (ja nie sprawdzałam, bo zawsze latamy z własnymi fotelikami). Za przewiezienie wózka nie płaci się dodatkowo, ale już za każdą walizkę tak. Przejazd jest szybki i wygodny.

Komentarze

  1. Czy podróżując z dzieckiem w wózku trzeba kupić bilet na metro?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzieci do 4 lat podróżują za darmo (również w wózku). Miłego pobytu w Barcelonie!

      Usuń

Prześlij komentarz