1.10.12

Trochę o poruszaniu się po mieście

transport Barcelona


Kilka praktycznych porad o zwiedzaniu Barcelony z dziećmi.Barcelona jest miastem przyjaznym turystom, również najmłodszym podróżnikom, ale ma też swoje ograniczenia, czy utrudnienia. Jeśli więc przyjeżdżacie do Barcelony z dziećmi, czego można oczekiwać i jak najlepiej zwiedzać miasto?

Barcelona z dziećmi - spacery z wózkiem

Poruszanie się z wózkiem po Barcelonie może nie jest zupełnie proste, ale jak najbardziej możliwe.
Przede wszystkim Barcelona jest miastem górzystym, z wieloma podejściami "pod górkę", dlatego też nie polecam wizyty z ciężkim wózkiem. Znacznie lepsza jest lekka spacerówka. Chodniki są bardzo wygodne, na przejściach dla pieszych są zjazdy z krawężników, natomiast kiedy musimy podejść gdzieś do góry, jest różnica czy pchamy wózek siedmio- czy siedemnasto-kilowy. Zresztą, jeśli popatrzymy na wózki małych Barcelończyków, to znakomita większość to pojazdy leciutkie.
Bardzo wygodna do spacerów z wózkiem jest dolna część miasta, szczególnie nadmorski pasaż to idealne miejsce, ale też wygodnie jest w okolicach Les Ramblas, czy Eixemple. Trochę trudniej jest już w okolicach Parku Güell, ale tam na niektórych ulicach są schody ruchome. Jeśli natomiast planujecie odwiedzić też szlaki na Collseroli, tu niezbędne będzie nosidło górskie. 

Barcelona z dziećmi - metro

Sieć metra w Barcelonie jest duża i cały czas rozbudowywana, najnowsze linie połączyły miasto również z lotniskiem.
Przyjeżdżając do Barcelony z dziećmi należy jednak pamiętać, że większość linii metra jest już dość starych, przez co stacje nie zawsze są wygodne dla podróżujących z dziećmi w wózku. Windy są jednak już na większości stacji, a docelowo mają być zainstalowane na wszystkich. Obecnie (październik 2018) wind nie ma na następujących stacjach:
- linia L1 (czerwona): Plaça de Sants, Espanya, Urquinaona, Clot;
- linia L3 (zielona): Espanya, Vallcarca;
- linia L4 (żółta): Maragall, Verdaguer, Urquinaona, Jaume I, Ciutadella|Vila Olímpica;
-  linia L5 (niebieska): Virrei Amat, Maragall, Verdaguer, Plaça de Sants.
Na peronie najlepiej z wózkiem stanąć z przodu, gdyż do pierwszego wagonu metra zawsze jest podjazd dla wózków.  
A oto link do aktualnej mapy metra w Barcelonie.

Barcelona z dziećmi - autobus

Wszystkie autobusy w Barcelonie są niskopodłogowe. Jak w większości miast w Europie wsiadamy przednimi drzwiami i bez trudu możemy postawić wózek w miejscu do tego wyznaczonym. 

Barcelona z dziećmi - tramwaj

Tramwaje występują w Barcelonie w ilościach śladowych, ale jeśli są akurat na naszej trasie to polecam. Jest to chyba najwygodniejszy sposób przemieszczania się z wózkiem.

Barcelona z dziećmi - pociąg

Sieć pociągów podmiejskich jest bardzo duża na terenie Barcelony (FGC i Rodalies de Catalunya), ale jednocześnie chyba najmniej wygodny sposób na podróże z dzieckiem. Windy na stacjach to dobro rzadkie, składy pociągów zwykle mają wejście przystosowane dla wózków, ale nigdy nie wiemy czy będzie ono z przodu czy z tyłu, czy może pośrodku. Ja szczególnie unikam stacji Passieg de Gracia - schody, schody, schody....

Barcelona z dziećmi - jak dojechać z lotniska

Metro dojeżdża na oba terminale na lotnisku El Prat. W automacie należy kupić specjalny bilet lotniskowy. Linia L9 nie dojeżdża do centrum miasta, ale po można się przesiąść na inne linie.
Autobusy Aerobús odjeżdżają co kilka minut z obydwu terminali i jadą na Plaça Catalunya, czyli samo centrum. 
Pociąg odjeżdża z Terminalu 2. Z Terminalu 1 trzeba dojechać bezpłatnym autobusem do Terminalu 2. Na stacjach zwykle nie ma wind. Mniej wygodna opcja dla posiadaczy wózków.
Za podróż taxi do centrum zapłacimy około 20-30 euro w zależności od pory dnia. Niedawno miasto udostępniło bezpłatną aplikację, poprzez którą można sprawdzić cenę przejazdu taxi, szczegóły na stronie AMB Barcelona
W niektórych korporacjach można zamówić taxi z fotelikiem dla dziecka. Za przewiezienie wózka w bagażniku nie płaci się dodatkowo, ale już za każdą walizkę tak. Przejazd jest szybki i wygodny (chyba, że trafimy na korki, co w ciągu dnia zdarza się często). 
O taxi w Barcelonie możecie też przeczytać na oficjalnej stronie miasta - AMB Barcelona.

Barcelona z dziećmi - ceny przejadów

O cenach przejazdów w mieście przeczytacie w tym wpisie.

2 komentarze:

  1. Czy podróżując z dzieckiem w wózku trzeba kupić bilet na metro?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzieci do 4 lat podróżują za darmo (również w wózku). Miłego pobytu w Barcelonie!

      Usuń

Copyright © 2016 BARCELONA Z DZIECKIEM , Blogger