Wycieczka poza Barcelonę - góry Montseny

Blisko Barcelony ukryty jest skarb dla miłośników aktywnego wypoczynku - są to góry Montseny. Położone są około 60 kilometrów na pn - wsch od stolicy Katalonii. Najwyższe szczyty tego pasma sięgają 1700 m n.p.m., a biorąc pod uwagę, że startujemy praktycznie z poziomu morza, różnice wysokości są całkiem spore. A najpiękniejsze jest to, że w tych górach prawie nie ma turystów! Większość wybiera pewnie morze lub Pireneje, a Montseny pozostaje trochę zapomniane.

Najpopularniejszym miejscem jest Santa Fe, do którego prowadzi kręta górska droga (dojazd z Barcelony zajmuje około 1,5 h). Jest to idealne miejsce na spacer z maluchami. Można wybrać spacer do zalewu (ok 20 min. w jedną stronę), nieco dłuższy 2h spacer szlakiem, lub też krótki szlak wzdłuż potoku (trasa przystosowana dla wózków).

Polecam również wizytę na Collformic. Jest to przełęcz, z której możemy wejść na Matagalls (1697 m n.p.m.) - to już bardziej wymagający typowo górski szlak, lub też pójść w drugą stroną na szlak, z którego roztaczają się piękne widoki na góry Montserrat.

Jeśli będziemy jechać do Collformic od strony Barcelony, po drodze będzie wjazd do hotelu Husa Sant Bernat (www.hotelhusasantbernat.com). Gorąco polecam chociaż krótką wizytę! Z hotelu roztaczają się piękne widoki, dla dzieci atrakcje: psy bernardyny, staw z żółwiami, staw z rybami, basen, a w hallu pudło z grami planszowymi. A dla rodziców restauracja polecana przez przewodnik Michelin (dość droga).

Jeśli nie dysponujemy samochodem, możemy dojechać pociągiem do el Figaro i stamtąd udać się na szlak w kierunku góry Tagamanent (1055 m n.p.m.).

Opcją jest też Gualba wraz z parkiem (idealne miejsce na piknik), ale o tym będzie już oddzielna opowieść.

Komentarze